Kas sina tohtisid minna isa juurde?
Paljud töö ja eneseteostuse küsimustes pöördujad otsivad oma ellu selgus, potentsiaali kasutamist, tööga rahulolu ja tunnet, et nad liiguvad elus edasi iseendana.
Need on sügavad soovid, millele tihti on võimatu panna näpu peale, et vot seda pean tegema, siis saangi seda tunda. Kuna kasutan oma karjäärinõustaja töös süsteemset coachingu elemente, siis süsteemne vaade aitab päris kiiresti näha põhjusi, miks selgust, potentsiaali, tööga rahulolu ja elus edasiliikumist pole veel suudetud oma ellu tuua.
Tihti me otsime vastuseid mitte üldse sealt, kus nad võiksid tulla. Ei pea alati midagi tegema, vaid mõnikord peab midagi nägema. Süsteemne coaching aitab näha ennast osana süsteemist- kas oma päritolu perekonna või töö süsteemist.
Mida ma olen siis näinud klientide lugude põhjal?
ISAL on väga oluline roll tööalases eneseteostuses. See on nii eranditult nii meeste kui naiste puhul. Mida nõrgen on kontakt isaga, seda rohkem on segadust töö küsimustes isegi, kui pealtnäha karjäär on edukas ja teenistus hea. Nõrga kontakti puhul isaga võivad esineda:
- ületöötamine ja suutmatus öelda “ei”
- alateadlik tõestamise vajadus
- pidev enda võrdlemine teistega (ka tööalaste saavutuste puhul)
- tunnet, et miskit kuskil on veel tähenduslikumat, aga ma ei tea, mis see on
- suutmatus järgida oma sisemist kutset karjääri loomisel (justkui takistus oleks ees, ei saa liikuma)
- ei tea üldse, mida tööalaselt teha tahaks, milles olen hea, mis on minu kutsumus
- projektsioonid ja ootused oma juhile on kõrgendatud (alateadlik sassi minek isa ja juhi vahel- seda juhtub ka suhetes)
Iga laps sünnib siia ilma emast ja isast. Esimestel eluaastatel on laps tihedalt seotud ema energiaväljaga ning õige arengutee puhul hakkab laps üks hetk liikuma ema juurest isa juurde (arengulised etapid on 3, 7 ja 10 aasta paiku). Paljude puhul on aga jäänud see liikumine toimumata ja seda mitmel põhjusel:
- isa oli töö tõttu pidevalt eemal ega osalenud tihedalt pereelus
- ema ja isa pidevalt tülitsesid (mis juhtub tihti paarissuhetes peale laste sündi)
- isa ei osanud tundeid ja empaatiat välja näidata ega lapsega kontakti luua (sest ka temal endal ei olnud empaatilist isa, kelle juurde liikuda)
- isa oli alkohoolik või vägivaldne
- kasvatusmeetmed olid teised (autoritaarsed)
- isa jättis ema maha ja oli ema silmis “halb”
- ja palju teisi põhjuseid, miks isad ei saanud päriselt olla laste jaoks kohal, kui lapsed pidid hakkama emast eralduma
See on see koht, kus meie aju on hakanud looma lugusid oma isast. Tihti on need lood läbi lapse ema silmade. Ja need lood aastatega kinnistuvad, väga sügavale. Kas isa saab usaldada? Kas isa on mulle toeks? Kas ma päriselt tohin isa armastada, kui ta käitus minu emaga halvasti? Kas ema lubab?
See, kas ema lubab isa armastada, on võtme tähtsusega. Ema võib sõnades öelda, et “jah”, kuid südames tunda midagi muud. Ja siis tunneb ka laps (isegi kui ta on juba täiskasvanud) ema “ei”-d.
Ma olen näinud nii palju sisemist igatsus isa järgi. Eriti tugevalt olen ma näinud seda just naiste puhul, kelle isad pole olnud just eeskujulikud ega toetavad, kuid sisemine igatsus isa järgi on olnud nii suur. Ja kogu oma potentsiaali kasutamine siin elus on võimalik siis ja ainult siis, kui suudame oma elu vastu võtta. Elu aga võtame vastu ainult läbi ema ja isa vastuvõtmise.
Nii, et kui ka sina tunned tihti, et oled tööelulisel ristteel, ei oska leida oma potentsiaali ja karjäärialast kohta oma elus, siis vaata enda selja taha ja uuri, kas sina tohtisid minna oma isa juurde? Kas sina tohid praegu oma isa armastada? Ja kui sul on oma isale etteheiteid, siis ku palju nendest on ema valu, mida sa lojaalsusest kannad?
Leia ülesse enda sees see väike tüdruk/poiss, kes igatseb oma isa ja luba seda igatsust endal tunda. Kui hakkad tasapisi lubama oma isa endasse võtta, siis toimub sinus iseeneseslik tervenemise protsess, läbi mille võtad sa vastu ka oma elu, oma potentsiaali ja andeid. See võiks sinu elus väljenduda üks hetk selguse ja taipamistega, mida järgmiseks teha ning kuhu minna 🙂
Individuaalne konstellatsiooni saab sind aidata lähemale oma eneseteostusele: https://www.sammedasi.ee/teraapiaminutid/
Loe lähemalt “Konstellatsioon karjäärinõustamises”: https://www.sammedasi.ee/konstellatsioon-karjaarinoustamises/