Tuleviku töökoht nõustajana- mida selleks on vaja?
Praeguses ühiskonnas kasvab inimeste hulk, kes tahavad oma tegevustega aidata teisi inimesi. Teisi inimesi saab aidata mitmel erineval moel. Võib pidada kohvikut, olla teenindaval positsioonil, luua oma äriga lisandväärtust, hoolitseda inimeste eest, juhtida inimesi saavutama parimaid tulemusi jpm. Üks viis on aidata inimesi läbi nende nõustamise ükskõik, mis valdkonnas. Tihti arvatakse, et ainuke viis inimestega töötamiseks on minna ülikooli psühholoogiat õppima. Nii see siiski pole.
Tuleviku töökohad
Osalisin ca pool aastat tagasi loengul, kus räägiti tööturu tuleviku töökohtadest. Kindlasti areneb meil edasi IT ja tehnoloogia valdkond. Kuna elatustase tõuseb, inimesed on paremal järjel, siis järjest enam vajatakse igat sorti abilisi ja teenindajaid. Paljusid teenuseid soovitakse sisse osta, et jääks rohkem aega nö elu nautimiseks- need teenused on nt koristamine, toidu valmistamine/väljas söömine jm.
Kolmas suur grupp tuleviku töökohti on aga erinevad personaalsed nõustajad- need võivad olla toitumisnõustajad, eratreenerid, karjäärinõustajad, kogemusnõustajad, coachid, erinevat liiki terapeudid ja muidugi psühholoogid. Nõustada saab järjest rohkemates valdkondades. Nõustada saab tegelikult kõikides nendes valdkondades, mis inimestele korda lähevad ja kus inimene soovib kas eksperdi nõu või tuge muutuste sisseviimisel oma elus.
Väljaõpe nõustajaks
Kui Sa sisimas tunned, et soovid töötada tulevikus inimestega ja neid aidata, siis esimene asi, mida pead tegema on enda sisimas aru saama, mis valdkonnas tahaksid Sa inimesi nõustada. Aravatavasti on see valdkond selline, kus Sul on endal mingi kogemus juba olemas ja/või suur huvi selle valdkonna vastu. Tihti juhtub elus nii, et peale teatud sündmusi elus avaldab see valdkond ennast ise Sulle. Sa hakkad tundma tungivat huvi selle valdkonna vastu.
Selleks, et inimestega töötada on vaja teada nõustamise põhialuseid + valdkonna enda teadmisi, milles nõustad. Paljudes valdkondades nagu nt toitumisnõustamine, eratreenerid, kogemusnõustajad, karjäärinõustajad, teatud teraapia liigid tehakse spetsiaalseid koolitusi ja väljaõpet. Need koolitused sisaldavad ka nõustamise põhialuseid. Ülikoolides saab võtta huvipakkuvaid ained vabaainetena nt “Nõustamise alused”, “Psühholoogia alused” jm. Psühholoogiat on minu meelest mõtet minna õppima kas täiendavalt enda jaoks (kui selline ajaline ressurss on olemas, kuna Eestis on hetkel vaid päevaõpe) või tehes teadlikku valiku, et soovid hakata psühholoogiks.
Omadus, mida vajad, et olla päriselt hea nõustaja
Hea nõustaja tunnetab erinevaid inimesi ja suudab nendega suhestuda. Selleks, et osata tunnetada inimesi on vaja kõigepealt osata tunnetada iseennast. See tähendab, et Sa ei saa inimestest aru, kui Sa ei saa aru iseenda sees toimuvatest protsessides. Mida laiem on Sinu elukogemuse ja tunnete spekter, seda paremini saad Sa suhestuda ükskõik mis inimesega, kes Su vastas istub. Ja hea nõustaja suudab seda teha. Hea nõustaja suudab olukordi näha mitte vaid oma vaatenurgast vaid just nõustatava vaatenurgast. Hea nõustaja suudab näha olukordi läbi nõustatava silmade. Mitte mäe otsast vägesid juhatamas ja “nõu” andes, mis on õige, vaid hea nõustaja ulatab samal tasandil käe, et juhatada nõustatav tema teekonnal edasi.
Seepärast pidev töö iseendaga on ülivajalik. Eriti nendes küsimustes, milles Sa nõustad. Ega naljalt ei öelda, et nõustajad peavad mingi aja tagant ka ise nõustamisel käima.
Heal nõustajal on palju muid nüanse ka, millest kirjutan veidike hiljem.
Kui Sa soovid saada kunagi nõustajaks, siis pead alustama iseendast ja enda tundmaõppimisest. Kui Su elus on mingit laadi keeruline olukord- toitumishäired, kehakaalu probleemid, segadus karjääriküsimustes, läbielatud keeruline lapsepõlv, raskused ema rolli vastuvõtmisega või ükskõik, mis muu olukord- see võib olla pinnas Sinu tuleviku nõustaja töö jaoks. Päriselt hea nõustaja on läbi kogenud mingit sorti keerukust ka ise selles valdkonnas, milles ta nõustab. Oma kogemus annab võimaluse sügavuti aru saada, mida need inimesed vajavad, kes üks hetk Sinu vastas istuvad.
Jäta oma kommentaar
Want to join the discussion?Feel free to contribute!